Site içi Arama 

 

 

 

 08.03.2016 13:45:27

SURİYELİ VE TÜRK KADINLAR 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

     Cumhuriyet Meydanı'ndaki etkinlikte, İl Sağlık Müdürlülüğü, Türk Kızılayı, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yer aldığı stantlar kuruldu. Etkinlikte ayrıca Suriyeli ve Türk kadınlar açılan stantlarla el emeklerini ve yöresel yemeklerini sergiledi.

Etkinlikte Suriyeli kadınları için "dilek köşesi" de kuruldu. Suriyeli kadınlar panoya, "Tüm zalimlere Allah korkusunun aşılanmasını istiyoruz", "Tüm dünyada barış istiyoruz" gibi dileklerini yazdı.

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, burada yaptığı konuşmada, her kadının bir anne olduğunu ve bu nedenle kadınların toplum açısından önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Toplumda aile yapısının oluşmasında kadınların önemli rol üstelendiğini vurgulayan Kara, "Anne kavramının anlamı karşılıksız sevgi ve fedakarlık demektir. Canlılar içerisinde birisi var ki kendi çocuğu için hiç gözünü kırpmadan ölüme atlayan birisi. Bunun dünyada hiç bir yerde karşılığı yok. Erkeklerin, sıkıntılarını aşabileceği ve sığınabileceği liman kadındır. Anne, eş ve kız çocuğu bunların hepsi ailelerin en önemli unsurudur. Kadınlar problemlerden hiçbir zaman kaçmaz ve ailenin bütün yükü kadının üzerindedir. Onun için her zaman kadınlarımızın yanında olmamız gerekiyor" diye konuştu.

Suriye'deki kadınların büyük sıkıtılar içerinde olduğunu anımsatan Kara, "Suriye'de ne zaman bir bomba sesi gelse, kendi ailesinin başına bomba düşecek mi diye bekleyen bir kadının yaşadığı ıstırabı düşünün. Bunun tarifi mümkün değil. Biz rahat bir şekilde yaşarken, yanı başımızda kadınlar öldürülüyor. Hem de bombalarla öldürülüyor. Birçok kadının gözünün önünde çocukları öldürülüyor" ifadelerini kullandı.

Bütün dünyanın Suriye'de akan kanı, ölümleri durdurması gerektiğini belirten Kara, Suriye'de artık havadan bomba yerine, rahmet yağmurlarının yağmasını ümit ettikleri söyledi.

Kilis Valisi Süleyman Tapsız'ın eşi Ayşe Tapsız da günümüzde kadınının en büyük probleminin kadına yönelik şiddet olduğunu dile getirdi.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğine dikkat çeken Tapsız, "Kadın ve erkek tek başına bir anlam ifade etmiyor. Kadın ve erkek bir arada olunca ikisi anlam kazanır. Dolayısıyla bizim kötü alışkanlıklarımızı terk etmemiz gerekiyor" dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, ellerinde "Suriyeli çocukların ölümden kurtarın" ve "Ölümü durdurun" yazılı dövizler taşıyan Suriyeli çocuklarla fotoğraf çektirdi.

Daha sonra stantları gezen protokol üyeleri, kadınlara karanfil hediye etti.

 
 
 
 
 

  

Paylaş


Bu haberi yakınlarınız ile paylaşabilir veya beğenebilirsiz


 Bu Haber '1319' Kez Tıklandı

 

 

 

 

Kilis Belediyesi

 


Meclis Üyeleri

Meclis Gündemi

Baskan Yardımcıları

Hizmet Birimleri

Meclis Kararları

Yönetim Şeması


İletisim

Hizmet Standartları

Etik Komisyonu

Müdürlükler

Faaliyet Raporu

Stratejik Plan

T.C. Kamu Denetçiligi Kurumu
 

İÇ KONTROL
 EYLEM PLANI
2017 - 2018