Sahabeler Sehri Kilis'i Geziyorum

.

“Sahabeler Şehri Kilis'i Geziyorum” projesi ile Kilis ilinin tarihi, dini ve turistik merkezleri 360 derece ve 3 boyutlu sanal tur olarak hazırlanarak tüm vatandaşlarımıza internet üzerinden sunulması amaçlanmaktadır. TRC1 bölgesinin yerel ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak olan Stratejik Planlama ve Fizibilite çalışmalarına destek sağlamak amacıyla kısa vadede bölgesel kalkınma ve rekabet sağlayacak olan projemiz sayesinde Kilis ilinin tarihi, dini ve turistik merkezlerinin tanıtımını yapmak ve Kilis ilini turizm sektöründe ön plana çıkartarak, cazibe merkezi haline getirmek hedeflenmektedir.

Kilis ilinde bulunan tarihi, dini ve turistik merkezlerin Sanal tur uygulaması ile ziyaretçilerin her türlü iç ve dış mekanın bilgisayar aracılığıyla internet ortamında izlenmesine ve 3 boyutlu bir gezinti yapmasını sağlamak hedeflenmektedir. Sanal Tur uygulaması ile ziyaretçi Kilis ilindeki tarihi, dini ve turistik merkezleri dilediği gibi dolaşabilir, yerleştirilen kullanıcı etkileşimli menüler sayesinde seçtiği başka bir sahneye ulaşabilir ve bir görüntüden diğer bir görüntüye kolaylıkla geçebilmektedir. Sanal Tur ile tarihi, dini ve turistik bir merkezin bir dış mekanından kapıyı tıklayarak bir başka iç mekana geçmek, masa üzerinde gördüğünüz bir menüyü okumak, duvarda gördüğünüz bir tabloya yakından bakmak, müzik dinlemek veya video izlemek kolaylıkla mümkün olmaktadır. Bu uygulama ile Kilis ilinin tanıtımı yapılacak ve turizm alanında farkındalık oluşturulacaktır.

Ayrıca hazırlanan bu eser sayesinde Kilis ilinde bulunan tarihi, dini ve turistik merkezler hakkında bilgi edinmek kolaylıkla sağlanacaktır.

                Bu sebeple, bu projenin hazırlanmasında ve yürütülmesinde emeği geçen başta Kilis Belediye Başkan Yardımcısı Cuma ÖZDEMİR'i ve Etüt ve Proje Müdürü Hüseyin ERKMEN'i yürekten tebrik ediyor, ilimizin ve belediyemizin daima başarılı projeler ile anılmasını diliyorum. Ayrıca projemize destek veren İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan ve İpekyolu Kalkınma Ajansı personeline teşekkür ederim.
                                                                                                                                              

Av. Hasan KARA
Kilis Belediye Başkanı

 

.